ИЈЗ: Во Југоистокот најмалку вакцинирани против ковид-19 има во Струмица а најмногу во Гевгелија

Според последните податоци што ги објави Инситутот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 ти септември во земјава со една доза на вакцина против...

По двајца кандидати за градоначалник во Василево, Босилово и Ново Село, за советници повеќе листи

Во општините Василево, Босилово и Ново Село доставени се по две кандидатури за градоначалник за престојните лоаклни избори. Како што информираа од Општинсктие изборни...

Активистите против рудници ги собраа потписите за независни советнички листи во Струмица, Босилово и Ново Село

Активистите против изградба на рудници од струмичко влегуваат во трка за освојување на советнички места во општините Струмица, Босилово и Ново Село. На локалните...

Славе Андонов и Ѓорги Божинов адути на ВМРО ДПМНЕ за градоначалници во Василево и Ново Село

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска објави дека нивни кандидати за градоначалници во општините Василево и Босилеово се Славе Андонов и Ѓорѓе Божинов. Како што нагласи...

Со мобилната амбуланта направени околу 1400 прегледи во општина Ново село, проектот заврши !

Речиси 1400 прегеди реализираа двете лекарски екипи со мобилната амбуланта во општина Ново Село за изминатите шест месеци во рамките на проектот „Мрежа за примарна...

СДСМ со Звонко Ангелов во трка за градоначалник во општина Ново Село

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, попладнево го сооопшти кандидатот на ова партија за градоначалник на општина Ново Село. Звонко Ангелов е  адутoт на...

ДЗС: Пријавувањето на кандидати за Попис 2021 продолжува до 17 август, фалат попишувачи во Струмица, Ново Село….

И покрај продолжувањето на Конкурсот за реонски попишувачи и инструктори, кој, еве, веќе трае 24 дена, во некои општини во државата (сите скопски општини,...

Невреме во Ново Село урниса гнездо со млади штркови, жители бараат нивна заштита (фото)

Попладнево во општинскиот центар Ново Село , невремето проследено со силен ветар урниса гнездо со штркови од електричен столб. Како што велаат жителите од...

Две лица повредени откако патничко возило излетало од патот кон Ново Село, кај зубовска раскрсница

Утрово во 04.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на магистралниот пат Струмица - Ново Село, на делницата помеѓу крстосницата за с.Зубово и...

Вечерва во Домот на културата Јане Сандански во Ново Село премиера на преставата ,,Марта”

Вечерва во Домот на културата ,,Јане Сандански'' во Ново Село премиерно ќе биде изведена преставата ,, Марта'' од Горјан Петревски во режија на Кире...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Стартува женскиот одбојкарски шампионат, Наковски волеј и Струмица жени најавуваат борба...

Двата струмички прволигаши во женска конкуренција Наковски волеј и Струмица жени денеска ги почнуваат дуелите од Првата женска одбојкарска лига, која ова сезона ќе...