Се проектира експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица Гевгелијa, со обиколница на Струмица, кажа директорот на Државни...

При денешниот увид на рехабилитација на патниот правец Струмица- Ново Село, првиот човек на Државни патишта - Зоран Китанов информираше дека се проектира експресен...

Фото – Заврши турнирот во одбојка на песок во Ново Село, Белмезова со Манева и Попов со Ричлиев победници...

Бубе Белмезова и Кристина Манева се победничките во женска конкуренција на првиот турнир во одбојка на песок што се одржа во Ново Село. Тие...

Општина Ново Село ќе гради нов водовод во Сушица, парите од околу 300 илјади евра се одобрени од АФПЗРР

Наредниве денови општина Ново Село треба да распише јавна набавка за избор на изведувач за изградба на нов водоснабдителен систем во населеното место Сушица. ...

Во Ново Село турнир во одбојка на песок во ООУ Мануш Турновски – за најдобрите вредни парични награди

Викендов на импровизираното одбојкарско игралиште на песок при ООУ ,,Мануш Турновоски’’ во Ново Село ќе стартува првиот турнир во одбојка на песок на иницијатива...

Се повеќе туристи во дворот на Костадинов во струмичко Габрово, уживаат на водопадите и дегустираат домашни рецепти

Речиси секојдневно доаѓаат туристи од странство кои уживаат во убавините на Беласица, но нема каде да се сместат за да престојуваат повеќе денови. Тие...

Струмичанката Сара Јанева со награда за исклучителни вокални способности на фестивалот ,, Во срцето на Виена’’ Австрија

Младата Сара Јанева студент на музичката академија во Скопје во класата на професорката Славица Петровска Галиќ неодамна беше наградена на четвртиот интернационален фестивал во...

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во посета на Ново Село и Струмица се разгледуваа можности за соработка

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше во посета на општините Ново Село и Струмица каде оствари средби со градоначалниците Никола Андонов Коста Јаневски. Во Ново...

Три пожари за еден ден – во Ново Село гореше куќа на иселеници во Швајцарија, во Миравци пилана а...

Во последниве 24 часа во Југоистокот се регистрирани 3 пожари на кои увид извршиле екипи од СВР Струмица за да ги открие причините како...

Шест општини од Југоистокот добија пари за развој на селата од Министерството за локална самоуправа (листа со проекти)

Околу 5 милиони и 156 илјади денари ќе поделат шест општини од Југоистокот од министерството за локална самоуправа за развој на селата. Станува збор...

Општина Ново Село ги награди Балканските Шампиoнки во футсал од ООУ ,,Видео Подгорец” од Колешино по 12 000 денари

На иницијатива на градоначалникот на општина Ново Село - Никола Андонов, Советот на општината на последната седница донесе одлука за доделувања парична награда на...
Parno MB

НАЈПОПУЛАРНИ

pzuprimaderma

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Севе со ,,Гас, гас’’ ја вжешти атмосферата на втората музичка вечер...

Облечена во црно чипкино боди и долги црни чизми, Северина ја вжешти атмосферата на втората музичка вечер од Струмица опен фестивалот. Околу два часа...