За да се промовира квалитетот на Огражденскиот компир, во Ново Село се одржа Компиријада (ФОТО)

Под покровителство на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, Општина Ново Село ја организираше првата компиријада со цел да се испромовира подогражденскиот есенски компир...

Ора и песни со многу гости кои вкусија печени костени, се одржа Костенијадата кај Смоларе (ФОТО)

Денеска на патот кон Смоларскиот водопад се одржа традиционалната Костенијада. Голем број гости и посетители уживаа во печените костени но и во програмата што...

Утре Костенијада кај Смоларскиот водопад со специјалитети од костен и забава со Легато Бенд

По пауза од две години, утре (сабота 22.10.2022) на патот кон Смоларскиот водопад ќе се одржи традиционалната Костенијада што ја организира Општина Ново Село...

Општина Ново Село ќе добие донација од Полска од 750 илјади денари за Домот на кулутрата

Општина Ново Село ќе добие донација од Полска во висина од 750 илјади денари или околу 12 илјади евра кои ќе бидат наменети за...

Сара Јанева од струмичко Сушица со дури 11 концерти во Словенија со операта ,,Кармен“ од Бизе (фото)

Младата оперска пејачка Сара Јанева од Сушица општина Ново Село, изминативе период имаше  неколку настапи во Словенија во рамките на изведбата на операта ,,Кармен''...

Општините Валандово, Гевгелија и Василево објавуваат најмногу информации, без некој да им побара

Општините Валандово, Гевгелија и Василево се на првите три позиции во Југоистокот по индексот на активна транспарентност за 2022. Ова стои во извештајот на...

Сарамандов: Ѓуркова е разрешена бидејки добро е да ја наследи ново лице со нова енергија

Жулиета Ѓуркова е разрешена бидејки градоначалниците од Југоистокот биле на став дека по 14 години раководење добро е да ја наследи ново лице кое...

Кај струмичко Мокриево пронајден починат маж со изгореници, заминал да запали стрниште

Вчера околу 15.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека во атарот на с.Мокриево, струмичко, на место викано „Ниш Поле“, бил пронајден починат Ј.М.(70)...

Жителите на општина Ново Село кои имат штети од невремето да пријават до Комисијата за проценка на штети

Првиот човек на Општина Ново Село Ѓорге Божинов на својата ФБ страна објави дека Своетот денеска одржал вонредена седница при што е формирана Комисија...

Кинескиот амбасадор Ѕуо во посета на Општина Ново, Село се разговарало за економска соработка

Во официјална посета на Општина Ново Село денеска беше Амбасадорот на Н.Р. Кина, Н.Е. Џанг Ѕуо, објави градоначалникот Ѓорге Божинов на својот Фејсбук профил. ,,На...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Апел за хуманост, на Елизабета од Гевгелија и се потребни средства...

Гевгеличани се организираа да и помогнат на својата сограѓанка Елизабета Гуцева на која и се потребни финансиски средства за лекување. Таа веќе шест години...