Фото: Ѓурѓовденски средби во Ново Село – презентиран македонскиот фолклор и традиција

Во  општинскиот центар во Ново Село вчера се одржааа Ѓурѓовденсктие средби на кои беше презентиран македонскиот фолклорен мелос и традиција преку песни и ора....

Утре во центарот на Ново Село ,,Пролетен Концерт” со италијанска опера, македонска музика но и локални специјалитети

Во организација на Советот на општина Ново Село и градоначалникот Ѓорги Божинов, утревечер со почеток во 20 часот во центарот на Ново Село ќе...

Утврдени приоритетите што да се работи во Југоистокот со милион евра што ги обезбеди ЦРПЈР

Утврдени приоритетните проекти кои ќе се реализираат во Југоистокот со пари обезбедени од Центарот за развој на овој плански регион од Швајцарската агенција за...

Драматично намалена бројката на жители во Југоистокот – за две децении дури 23 илјади помалку (преглед по општини)

Ако пред 20 години во Југоистокот имало  171 416 граѓани, со последниот попис во 10 те општини од овој дел на државата има околу...

ТППЕ Струмица со интервенции на запалена ниска шума, борови садници на повеќе локации денеска во струмичко

Струмичките пожарникари денеска имаа повеќе интервенции на гаснење на локации со нискостеблеста шума, млади борови садници во атарите на Колешино и Мокрино во општина...

ФОТО: Стотици ќеси отпад се собраа од излетничките места во Василево, Ново Село и Босилово каде се садеше и...

Во рамките на акцијата,, Чисти ридови за сите’’ денеска се чистеше и во општините Василево и Ново Село а во општина Босилово освен што...

Во недела повторно ,,Чисти ридови за сите”, ќе се собира отпад во општините Струмица, Ново Село, Василево и Босилово

Граѓанскиот сектор заедно со општините и комуналните претпријатија од струмичкиот регион, спортски клубови и училишта но и приватни фрими, во недела ќе реализираат еко...

Утре во Струмица, задутре во Ново Село караван за вакцинација против Ковид-19

Министерството за здравство, со поддршка од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), Светската здравствена организација (СЗО) и Фондот за деца на Обединетите нации...

Најмалку 30 возила без регистрации ќе видите по Беласица и сечa кој каде ќе најде – протест во Колешино...

Жителите на Колешино општина Ново Село повторно излегоа на протест против дивата сеча на планината Беласица на кој се приклучија и жителите од околните...

Зачестени контроли од шумската полиција и шумочуварите за да се спречи дивата сеча на Беласица заклучи ЛСП на Ново...

Зачестени контроли од страна на шумочуварите и шумската полиција за да се спречи дрвокрадството но и неконтролираната сеча на дрва од планината Беласица. Ова...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Апел за хуманост, на Елизабета од Гевгелија и се потребни средства...

Гевгеличани се организираа да и помогнат на својата сограѓанка Елизабета Гуцева на која и се потребни финансиски средства за лекување. Таа веќе шест години...