дома тагови Беласица

таг: Беласица

ФК Кожув повторно лидер во Втората лига Исток, го совлада Тиквеш во Кавадарци со евро-голот на Зумровски (видео)

Гевгелиски Кожув отворено го најавува својот кандидатски статус за Прва лига. На гостувањето во Кавадарци забележа значајна победа од 1:0 со која повторно се...

Беласица славеше во Кавадарци, Мирчевски со два гола го скроти Тиквеш, еден од свртување, друг со глава (видео)

Струмичка Беласица славеше на тешкото гостување во Кавадарци каде  Мартин Мирчевски двапати ја тресеше мрежата на домаќинот за конечни 2:1. Со ова победа, седма...

Беласица во Бугарија парк на природата, во Грција национален а во земјава се чека да се прогласи за заштитено...

Планината Беласица во Бугарија е парк на природата, во Грција е национален парк а во Македонија со години постои план да се прогласи како...

Струмичка Беласица и гевгелиски Кожув со нови убедливи победи во Втората лига Исток и го демнат лидерот Тиквеш

Денес се одиграа натпреварите од 6 коло од Втората фудбалска лига Исток каде струмичка Беласица и гевгелиски Кожув забележаа нови победи со кои се...

Струмичка Беласица најавува камбек во елитата, подобра и од Саса а по два нерешени меча Кожув во Гевгелија славеше...

Струмичките сино бели ја забележаа и третата победа во првенството и со максимален учинок е на врвот во Втората фудбалска лига Исток. На стадионот...

Видео – Струмичка Беласица со победа ја почна Втората лига, Кожув во Гевгелија ремизираше, Плачковица дома поразена

Стартуваше второлигашкиот шампионат на Македонија кој и ова сезона ќе биде поделен на источно и западно друштво. Во Втората лига исток , југоистокочниот регион...

Од берба на боровинки приход и до 10 000 денари дневно, но нема собирачи на шумски плодови – тврдат...

Дури 70 одсто од шумските плодови на планината Беласица скапуваат и стојат неискористени иако преставуваат огромен потенцијал за отварање на преработувачки капацитети за производство...

Млади волонтери на Црвен Крст од Македонија, Бугарија и Србија, на Беласица учеа вештини како да спасуваат во планина

Волонтери на Црвениот крст од земјава но и од Бугарија и Србија учествува на меѓународната едукативна работилница ,, Спасување на планина ‘’ што се...

Се повеќе туристи во дворот на Костадинов во струмичко Габрово, уживаат на водопадите и дегустираат домашни рецепти

Речиси секојдневно доаѓаат туристи од странство кои уживаат во убавините на Беласица, но нема каде да се сместат за да престојуваат повеќе денови. Тие...

Велосипедисти и планинари викендов ќе ги истражуваат убавините и мистериите на Беласица по патека долга 44 километри

Викендов во организација на Велосипедскиот клуб ,, Актив ’’ од Струмица а во рамките на годинашново издание на СОФ 2019 ќе се одржи велосипедската...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...