Полуматурантката Николова од „Видое Подгорец“ Колешино првонградена за текст посветен на талентот на свои соученички !

Полуматурантката Марија Николова од ООУ,,Видое Подгорец“ од Колешино - Струмичко под менторство на наставничката Атина Манчева ја понесе првата награда на распишаниот конкурс од...

Активисти од ,,Ја Штитам Беласица“ реализираа екоакција ,,Колешино без отпад“- најавија и институционална борба !

Младите од населеното место Колешино, активисти на ,,Ја Штитам Беласица“ реализираа акција со која ги исчистија улиците од отпад но и ги уредија јавните...

Велигденско јајце високо над два метри донација од Иље Илиев, го краси дворот „Св Пантелејмон“ во Мокриево (ФОТО)

Велгиденско јајце изработено од градежен матријал, високо 220 сантиметри а тешко 600 килограми го краси црковниот двор на „Св. Пантелејмон„ во населеното место Мокриево....

Ќе се уредува Смоларскиот Водопад и локалитетот Пирго кај Мокриево – ќе бидат инвестирани 112 илјади евра !

Во наредните шест месеци ќе се врши уредување и збогатување на содржините на Смоларскиот водопад и на излетничко рекреативното место Пирго кај Мокриево со...

Странчинарски игри во Мокриево – маскирани лица собираа домашни колбаси за заеднички селски ручек (фото)

Повеќе стотици  посетители присуствуваа на традиционалните Странчинарски игри во Мокриево во Општина Ново Село. Повеќе маскирани лица поминаа по улиците во ова село меѓу...

Во сабота Костенијада кај Смоларскиот водопад со специјалитети од костен и забава со Миле Кузмановски

На платото пред Смоларскиот водопад во сабота на 21 октомври ќе се одржи традиционалната Костенијада што ја организира Општина Ново Село а на која...

За 11 ти Октомври се организира NOMADS’ PREMIERE CAMP со шатори на водопадот кај Старо Коњарево !

Здружението Nomads Camping Club од Струмица организира еднодневен кампинг кај Старо Коњарево за празникот 11 ти Октомври при што за сите гости кампери нуди...

Сеуште нема пари за штетите од ланскиот град за земјоделците од Општина Ново Село

Земјоделците од општина Ново село цела година чекаат обештетување по ланското мајско невреме со град кој им го уништи посевите. Најпогодени беа производителите во...

Во Колешино ниски откупни цени на бостанот, тракторска приколка од 2,5 тона се купува и за 10 илјади денари

Земјоделците од подбеласичкиот регион во струмичко реагираат на ниските откупни цени на годинашново производство со бостан. Тврдат дека нема трговци а производството го даваат...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајка меѓу две товарни возила кај Гевгелија – возачот на едниот...

Денеска (03.07.2024) во 00.30 часот во Полициската станица во Гевгелија било пријавено дека на автопатот од клучка Гевгелија кон Граничниот премин Богородица се случила...