Ќе се уредува Смоларскиот Водопад и локалитетот Пирго кај Мокриево – ќе бидат инвестирани 112 илјади евра !

Во наредните шест месеци ќе се врши уредување и збогатување на содржините на Смоларскиот водопад и на излетничко рекреативното место Пирго кај Мокриево со...

Странчинарски игри во Мокриево – маскирани лица собираа домашни колбаси за заеднички селски ручек (фото)

Повеќе стотици  посетители присуствуваа на традиционалните Странчинарски игри во Мокриево во Општина Ново Село. Повеќе маскирани лица поминаа по улиците во ова село меѓу...

Во сабота Костенијада кај Смоларскиот водопад со специјалитети од костен и забава со Миле Кузмановски

На платото пред Смоларскиот водопад во сабота на 21 октомври ќе се одржи традиционалната Костенијада што ја организира Општина Ново Село а на која...

За 11 ти Октомври се организира NOMADS’ PREMIERE CAMP со шатори на водопадот кај Старо Коњарево !

Здружението Nomads Camping Club од Струмица организира еднодневен кампинг кај Старо Коњарево за празникот 11 ти Октомври при што за сите гости кампери нуди...

Сеуште нема пари за штетите од ланскиот град за земјоделците од Општина Ново Село

Земјоделците од општина Ново село цела година чекаат обештетување по ланското мајско невреме со град кој им го уништи посевите. Најпогодени беа производителите во...

Во Колешино ниски откупни цени на бостанот, тракторска приколка од 2,5 тона се купува и за 10 илјади денари

Земјоделците од подбеласичкиот регион во струмичко реагираат на ниските откупни цени на годинашново производство со бостан. Тврдат дека нема трговци а производството го даваат...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Ќе се конзервира и реставрира Пирго кулата на Беласица која датира од времето на Цар Самуил – се изработува...

НУ Завод и Музеј Струмица објави дека почнале со теренските активности за изработка на Основен проект за Конзервација и реставрација на Пирго Кулата кај...

Видео: Во Ново село ,,Ѓурѓовденски средби“ – низ ора презентиран богатиот македонски фолклор !

Во општинскиот Центар Ново Село се одржаа традиционалните ,,Ѓурѓовденски средби“ кои според традицијата почнаа со поворка на играорците по улиците на Ново Село за...

Вкупно 34 викендици се планираат кај Смоларе и Мокрино – наесен продажба на парцелите

Општина Ново Село урбанизира две парцели за изградба на викенд населби. Првата ќе биде кај населеното место Мокрино додека втората кај Смоларе со што...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Пронајдена марихуана кај лица од Колешино, Ново Село, Бориево, полицијата ги...

На 22.04.2024 во 19.30 часот во Ново Село полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Д.К.(42) и К.Ѓ.(29), двајцата од село Колешино, струмичко....