Видео: Во Ново село ,,Ѓурѓовденски средби“ – низ ора презентиран богатиот македонски фолклор !

Во општинскиот Центар Ново Село се одржаа традиционалните ,,Ѓурѓовденски средби“ кои според традицијата почнаа со поворка на играорците по улиците на Ново Село за...

Вкупно 34 викендици се планираат кај Смоларе и Мокрино – наесен продажба на парцелите

Општина Ново Село урбанизира две парцели за изградба на викенд населби. Првата ќе биде кај населеното место Мокрино додека втората кај Смоларе со што...

Во сабота во Ново Село македонско-италијански пролетен концерт со паста, вино и музика !

Во сабoта на 22-ри Април во општинскиот центар Ново село ќе се одржи вториот пролетен концерт насловен како ,,Pasta & Vino & Musica" во организација Кво...

Изградена пристапна патека за лица со инвалидитет до Мокринските извори на Беласица

Мокринските извори на Беласица станаа достапни и за лицата со инвалидитет. Изградена е пристапна патека но и соодветни летниковци за овие лица. Како што...

Претседателот Пендаровски учествуваше на граѓански форум во Ново Село во рамки на програмата „Зајакнување на општинските совети“

Жителите на општина Ново Село пред Претседателот на државата, Стево Пендаровски дебатираа и одлучуваа кои проекти имаат приоритетно значење и треба да се реализираат...

„Чисти ридови за сите“ – собрани пет тракторски приколки со пластика и отпад од излетнички локалитети во струмичко (фото)

Пет тракторски приколки со пластични шишиња лименки и друг ситен отпад се собраа од излетничко рекреативните локалитети во струмичкито регион во рамките на еко...

Жители на Општина Ново Село преку Форум на заедница ќе одлучат за што да се потрошат 65 илјади евра...

Во Ново Село се одржа втората форумска сесија  на кој жителите од ова општина може директно да се вклучат и да дадат мислење за...

Општина Ново Село прави урбанистички документации за викенд населби кај Смоларе и Мокрино !

Општина Ново Село отпочна постапка за подготовка на урбанистичко планска документација за две викенд населби и тоа кај населените места Мокрино и Смоларе. Вака...

Се уредуваат Колешинскиот водопад и Мокринските извори за привлекување повеќе посетители (ФОТО)

Деновиве почна реконструкцијата на постоечките но и изградба на нови патеки до Колешинскиот водопад  а потоа ќе се пристапи и на Мокринските извори -...

„Чисти ридови за сите“ најавена екоакција во струмичките општини – еве кои локации ќе се чистат !

На 26 март 2023 година, со почеток во 10 часот, екоакцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на Струмица, Василево, Босилово и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за градоначалник, осомничен дека вршел исплати за еднократна помош во...

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...