„Чисти ридови за сите“ најавена екоакција во струмичките општини – еве кои локации ќе се чистат !

На 26 март 2023 година, со почеток во 10 часот, екоакцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на Струмица, Василево, Босилово и...

Целосно ќе се асфалтира патот Бориево – Колешино, ЦРЈИПР склучи договор со фирма вреден 372 илјади евра

Скопската фирма „Ленди груп“  го доби тендерот за реализацијата на третата фаза од патот Бориево - Колешино со што целосно ќе се асфалтира овој...

Босилово ќе добие спортско рекреативна трим патека – дури 12 фирми конкурира на тендерот на ЦРЈИПР

Општинскиот центар Босилово годинава ќе добие спортско рекреативна трим патека вдолж реката Струмица во должина од околу еден километар на која ќе биде поставена...

Секој дом во 2023 година да биде исполнет со љубов, хармонија и убавини – Честитка од Манчев

,,Општина Босилово на сите граѓани им ја честита новата година со желби за многу здравје, среќа и успех. Секој дом, секоја куќа во 2023...

Прогласени најдобрите полициски службеници членови на НСП за општините Василево, Босилово и Ново Село

По потпишаните меморандуми за соработка меѓу Независниот синдикат на полицијата и општините Василево Босилово и Ново село, деновиве преставици од синдикатот беа во посета...

Двајца жители на струмичко Сарај се степале и еден по еден во полиција пријавиле физички напад

Во текот на вчерашниот ден во стурмичката полиција двајца жители од населеното место Сарај пријавиле физички напад. Првиот пријавил дека бил нападнат на нива...

Изграден одводниот канал во Моноспитово, Манчев бетонски канали најави и во Босилово и Бориево

Заврши изградбата на бетонскиот одводен канал во Моноспитово во должина од 500 метри со кој ќе се решава проблемот со одведување на атмосферските води...

Колку општините од Југоистокот заштеделе струја во октомври во однос на истиот месец во 2021 (ТАБЕЛА)

Босилово има најголема заштеда на електрична енергија од општините во Југоистокот во месец октомври споредено со истиот месец од минатата година. Вака покажува анализата...

Во Босилово поставена скулптура од железо од отпад висока 4 метри од авторот Никола Пијанманов

Пред Домот на култура во Босилово е поставена скулптурата ,,Атлас” на ликовниот уметник Никола Пијанманов. Изработката на скулптурата е дел од активностите на ,,Босилово...

Во Декември ќе биде готов одводниот канал во Моноспитово, вели градоначалникот на Босилово Манчев

До средината на Декември треба да биде готов бетонскиот одводен канал што Општина Босилово го реализира во населеното место Моноспитово. Станува збор за канал...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведени две лица од Старо Балдовци струмичко, кај нив пронадени возила...

На 22.03.2023 во 02.00 часот во село Старо Балдовци, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.С.(40) и...