Бенли Таш – каменот на плодноста во Општина Босилово повторно собра голем број граѓани (фото)

Голем број граѓани го посетија Бенли Таш- каменот на плодноста кој се наоѓа меѓу сртот на селата Дрвош и Иловица во општина Босилово. Станува збор...

Општина Босилово во четврток ќе подели 1200 садници на граѓани кои ќе донесат пластични шишиња

Трета година по ред Општина Босилово, парите за новогодишни репрезентативни матријали ги пренасочува кон екологијата за реализација на акцијата "Овошно дрвце за пластични шишиња!"...

Објектот до школото во Секирник ќе стане функционален – фирма од Босилово го доби тендерот за реконструкција

Преку Центарот за развој на Југоисточниот плански регион ќе се врши реконструкција и адаптација на објект на Подрачното училиште Св Кирил и Методиј во...

Во Општина Босилово засадени 1000 листопадни и зимзелени дрвца на повеќе локации (ФОТО)

Граѓани, ученици, вработени во ЈП „Огражден“, во Општина Босилово, волонтери учествуваа во акцијата во која беа засадени околу 1000 дрвца липи, јавор, јасен, зимзелени...

Новогодишен концерт на КУД „Гоце Делчев“ Босилово со сегашни и поранешни членови (ФОТО/ВИДЕО)

Сегашни и поранешни членови на КУД „Гоце Делчев“ Босилово заиграа на сцената во Домот на културата во рамките Новогодишниот концерт насловен како „Секоја Нова...

Ученикот Ване Гавровски од Босилово ја освои Гран при наградата на 56-те Детски Рацинови средби во Велес

Највисоката награда на литературниот конкурс на 56-те Детски Рацинови средби во Велес, ја освои Ване Гавровски од ООУ „Гоце Делчев“ од струмичко Босилово, со...

После 40 години патот Иловица Штука – Турново добива нов асфалт, нов асфлат се планира и до центарот на...

После четири децении конечно патот од Иловица и Штука до Турново конечно доби нов асфалтен слој откако целата таа делница од речиси 2 километри...

Општина Босилово: Патот од Иловица и Штука кон Турново утре ќе биде затворен за сообраќај 8 часа заради асфалтирање

Општина Босилово ги информира сите жители кои планираат утре да го користат патот од Иловица и Штука до Турново дека истиот ќе биде затворен...

Амбасадорката на САД Агелер го вкуси и пофали ајварот приготвен на домашен начин на Ајваријадата во Босилово (фото)

Амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер денеска во Радово при посетата на Едукативниот центар за деца од предшколска возраст, вкуси ајвар приготвен на...

Со помош на УСАИД, во Радово-Општина Босилово отворен Едукативен центар за деца од предучилишна возраст (ФОТО)

Со поддршка на УСАИД, отворен е едукативен центар за деца од предучилишна возраст во населеното место Радово во Општина Босилово. Центарот веќе го посетуваат 20 тина дечиња и истиот ќе биде од...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица наскоро турнир во мал фудбал „Благој Истатов“ со награден...

Идниот месец во Струмица ќе се одржи турнир во мал фудбал посветен на фудбалската легенда Благој Истатов вреден милион денари или 16 илјади евра...