Ајваријада во Босилово – домакинките почнаа да го приготвуваат кој ќе се дегустира на лице место (ФОТО)

20 тина домакинки од Општина Босилово утрово ги запалија печките и почнаа да ги печат пиперките за да  приготват ајвар по традиционален рецепт. Со...

Во недела Ајвaријада во Босилово – ќе се готви и дегустира домашен ајвар а ќе има и музичка програма

Десетина домакинки од Општина Босилово во недела на училишното спортско игралиште во Босилово ќе приготвуваат домашен ајвар а голем дел ќе донесат разновидни специјалитети...

Во Босилово презентирани резултатите од проектот за спречување и ублажување на последиците од поплави 

Во општинскиот центар Босилово беа презентирани резултатите од проектот ,,Ефикасно спречување и ублажување на последиците од поплави во прекуграничениот регион“ што го имплементираа општините...

Приведен струмичанец кој со сила одзел пари од казино во Босилово а полицијата ги нашла во негов ормар

Денеска (22.09.2023) во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Н.В. од Струмица. Тој се сомничи дека на 19.09.2023 со употреба...

Институциите во Босилово преку вежба ги јакнеа капацитетите за превенција и ублажување на последици од поплава

Во рамките на проектот за „Ефективна превенција и ублажување на последиците од поплави“ во Општина Босилово се одржа симулациона тактичко показна вежба со која...

Конечно почна со работа градинката „Среќни насмевки“ во Босилово која цели две години беше готова и опремена

Конечно почна со работа првата детска градинка во Општина Босилово. Денеска таму беа примени првите дечиња од предучилишна возраст а капацитетот на градинката е...

Кога дошле во Секирник, четири години Русалиите собирале донации и ја изградиле црквата Св. Богородица

Најмалку трипати во годината, русалиите од струмичкото село Секирник ги изведуваат обредните русалиски игри за здравје, срека и берикет во селото но и за...

Русалиите во Секирник ја презентираа традицијата и изворната игра на бегалците од Кукушко !

Во населеното место Секирник се одржаа традиционалните русалиски средби на кои играорци го презентираат фолклорот обичаите и традицијата  на македонците бегалци од кукушко. Станува...

Да си ги негуваме корените, кажа Трпчески на концертот во Секирник родното село на мајка му ! (фото)

Околу два часа уживаа посетителите на концертот на Симон Трпчески во населеното место Секирник Општина Босилово каде го претстави проектот „Македонисимо“. Дворот на училиштето...

Симон Трпчески пред концертот во Секирник пречекан со погача а од Русалиите доби подарок к’лчка ! (ФОТО)

Пијанистот Симон Трпчевски заедно со „Македонисимо“ вечерва во Секирник ќе имаат настап во рамките на „Босилово културно лето 2023“. Концертот е закажан во 20...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајка меѓу две товарни возила кај Гевгелија – возачот на едниот...

Денеска (03.07.2024) во 00.30 часот во Полициската станица во Гевгелија било пријавено дека на автопатот од клучка Гевгелија кон Граничниот премин Богородица се случила...