Си ги бараме нашите права што не следуваат, кажаа струмичките актери кои дадоа поддршка на протестот на културните работници во Скопје

1142

,, Не сме против власта но како културни работници сме борци за нашите права кои не следуваат а ги чекаме 14 години,, рече Ванчо Мелев актер и член на  синдикатот на културните работници при струмичкиот театар кои заедно со колегите излегоа на протест во Струмица како поддршка на културните работници кои протестираа  во Скопје.

Тие од Владата побараа носење на законот за култура, потпишување на ново навилирање на платите во културата и систематизација на работните места во овој сектор.

Според него ова било предупредувачки протест со кои се надеваат дека ќе ја поттикнат Владата и министерството за култура  да го донесе законот и исполнат нинните барања за како што кажа Млев да не дојде до непосакуваното а тоа е организирање на генерален штрајк на културните работници

,, Мислам дека е редно да се свестат оние кои се одговорни да не протестираме или штрајкуваме како културни работници,, подвлече Мелев

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.