Од денеска влез во Бугарија и преку Ново Село – отворен ГП Златарево за патнички сообраќај

2283

Од денеска во Бугарија може да се влезе и преку ГП Златарево кај Ново Село. Министерството за здравство на соседна Бугарија ја измени забраната и по речиси половина година го отвори овој граничен премин низ кој се дозволоуваше единстено излез на патници но не и влез. Веста дека почна да функционира ГП Златарево за влез во Бугарија ја потврдија и од  ја потврдија и од МВР

,,Oд 15.06.2021 г. влез во Р Бугарија е дозволен и преку ГП Ново Село (Златарево), под истите услови како и на ГП Деве Баир и ГП Делчево,, не информираа од МВР

ГП Златарево кај Ново Село беше затворен за влез на патници во Бугарија речиси половина година. Низ овој граничен премин се реализираше само товарниот сообраќај и се пропуштаа патници кои треба да транзитираат. Сите останати се препраќаа на ГП Делчево и Деве Баир

Условите за влез во Бугарија заради пандемијата остануваат непроменети. Патниците треба да приложат еден од документите за влез и тоа:  потврда за примена двојна вакцина и поминати 14 дена од ревакцинацијата или негативен ПЦР не постар од 72 часа или пак доказ за прележана корона не покасно од шест месеци. Инаку Бугарија како членка на ЕУ ги признава сите вакцини кои се аплицираат во Македонија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.