Во СОУ Димитар Влахов ќе има квалификациско тестирање за профилот медициски сестри, кандидатите да се јават утре во 10 часот, информираа од школото

1203

СОУ ,, Димитар Влахов’’ од Струмица ги информира сите кандидати кои се пријавиле за образовниот профил медицинска сестра од здравствената струка, дека ќе има квалификациско тестирање за прием во прва година, кое ќе започне во 10 часот претпладне. Тие од министерството за образование не добиле известување дека во ова училиште не е потребно квалфикациско тестирање, како што објавија дел од медиумите.

За овој образовен профил -медицинска сестра се пријавени повеќе ученици кои имат ист број бодови. Според правилникот од министерството за образование тие треба да бидат тестирани по Биологија и Хемија. Од таа причина од СОУ ,,Димитар Влахов’’ информираа дека квалфикационото тестирање ќе биде во 10 часот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.