Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село

Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село. На вториот круг градоначалнички избори во ова општина, според првичнитe  информации, тој забележа...

За едни голем празник, за други обичен ден – Велигден во струмичко Колешино

Различно го празнуваат Велигден, жителите од подбеласичкото село Колешино во општина Ново Село. Едни  вапсаат велигденски  јајца,  други не.. Едни  Христовото воскресение го најавуваат...

Фото – Учениците од Мануш Турновски од Ново Село вапсаа јајца и собираа донации за хумани цели

Учениците на ООУ ,,Мануш Турновски’’ од Ново село и децата ученици од подрачните училишта од Ново Коњарево, Смоларе, Зубово, Дражево и Сушица во паркот...

Прогласена епидемија на жолтица во ПОУ Климент Охридски во Ново Село, школото ќе биде затворено 15 дена

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Посебното основно училиште ,,Климент Охридски'' во Ново село каде се школуваат  50 тина деца со попречености а дел...

Андонов и Стоилков упатија пораки до граѓаните на Ново Село по вчерашното гласање

Во општина Ново Село ќе има втор изборен круг. Двајцата кандидати за градоначалник не успеа да го обезбедат потребниот цензус - 50 одсто од...

Стоилков и Андонов ќе трчаат втор круг за градоначалник во Ново Село – премногу неважечки ливчиња

Во општина Ново Село ниту кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Николче Стоилков ниту кандидатот на СДСМ Никола Андонов не успеаја да го надминат прагот од 50%...

Тројца повредени во судар на трактор и три возила кај Ново село – струмичко

Три лица се повредени во синоќешниот верижен судир на патот Струмица- Ново село кај месноста ,,Леска'' кај Самоилово информираат од полицијата. Незгодата се случила...

Си подадоа рака и си посакаа успех во трката за Градоначалник – Стоилков и Андонов се потпишаа за фер...

Почна кампањата за градоначалничките избори во Ново Село. Жителите на ова општина на 21 април ке се изјаснуваат меѓу кандидатот на ВМРО  ДПМНЕ Николче...

За четири села во општина Ново Село ќе се изработува проектна документација за изградба на водоводи

Општина Ново Село преку Бирото за  регионален рамномерен развој ќе изработува  техничка проектна документација за изградба на водоснабдителни системи во четири населени места. Станува...

Кризниот штаб и ВД Градоначалникот на Ново Село се вклучија во гаснење на пожарот кај Бајково

Шумскиот пожар кај Бајково - општина Ново село и понатаму е активен. Според информациите гори нискостеблеста и ретко дабова шума и сува трева, и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...