Ќе бараме од Влада спортска сала во Колешино, а Шампионките ќе ги наградиме, вели градоначалникот Андонов за успехот на...

Училишниот женски тим во футсал на ООУ ,, Видое Подгорец'' од Колешино кој стана Балкански Шампион а немат спротска сала во училиштето па тренираат...

Немаат спортска сала а станаа Балкански Шампионки во футсал – ООУ Видое Подгорец од Колешино најдобри на Балканијадата во...

Училишниот тим во футсал на ООУ ,,Видое Подгорец’’ од Колешино го освои Балканскиот Шампионат за Основни училишта во женска конкуренција. На  завршниот турнир во...

ЦГК: Гевгелија најтранспарентна во Југоистокот при објавување информации на своја иницијатива, како стојат другите општини ?

Општина Гевгелија е рангирана највисоко од општините од Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето што го направи Центарот за граѓански комуникации, помогнати...

Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш и Конче добија универзални ровокопачи за одржување патишта и чистење канали

Триесет општини денес добија механизација преку Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии. Станува збор за десет ровокопачи во вредност од...

СДК – Бугарите си направија уличен пазар во иселената општина Ново село, едни купуваат други продаваат

Освен за купување, за Бугарите Ново Село станува интересно и за продажба. Кога е пазарен ден, тие си запоседнуваат дел од улицата Гоце Делчев...

Младите невработени од струмичко да се пријават и преку Гаранција за млади да добијат поддршка за вработување

Младите и невработени лица од Струмица можат да добијат работа или пак пракса, дообука и помош од државата за отворање свој бизнис преку Гаранцијата...

Никола Андонов ја превзеде градоначалничката функција, вети завршување на канализацијата во Ново Село и водоводи по селата

Никола Андонов ја превзеде градоначалничката функција во општина Ново Село од досегашниот вршител на должноста Горан Цветков. Откако го прими решението од Општинската изборна...

Фото: Се реконструира патот Струмица – Ново Село, се санираат ударните дупки и се поставува нов асфалт

Деновиве интензивно се работи на магистралниот патен правец А4 Струмица - Ново Село во должина од 12,7 километри, информира ЈП Државни патишта. На ова...

Бројот на ливчиња и потписи во Сушица се совпаѓаат, пресече ДИК потврдувајки ја изборната победа на Никола Андонов во...

Државната изборна комисија го отфрли приговорот на опозициската ВМРО ДПМНЕ за гласањето на предвремените локални избори за избор на градоначалник на Ново Село. Според...

Младите од Ново Село ја продолжија традицијата, ги одржаа Ѓурѓовденските средби и ги покажаа народните носии преку дефиле и...

Ден пред Ѓурѓовден во Ново Село се одржуваат ,,Ѓурѓовденски средби’’ кои вчера се поклопија со изборите за градоначалник  во ова општина.  Но со цел...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...