Фото: Се реконструира патот Струмица – Ново Село, се санираат ударните дупки и се поставува нов асфалт

Деновиве интензивно се работи на магистралниот патен правец А4 Струмица - Ново Село во должина од 12,7 километри, информира ЈП Државни патишта. На ова...

Бројот на ливчиња и потписи во Сушица се совпаѓаат, пресече ДИК потврдувајки ја изборната победа на Никола Андонов во...

Државната изборна комисија го отфрли приговорот на опозициската ВМРО ДПМНЕ за гласањето на предвремените локални избори за избор на градоначалник на Ново Село. Според...

Младите од Ново Село ја продолжија традицијата, ги одржаа Ѓурѓовденските средби и ги покажаа народните носии преку дефиле и...

Ден пред Ѓурѓовден во Ново Село се одржуваат ,,Ѓурѓовденски средби’’ кои вчера се поклопија со изборите за градоначалник  во ова општина.  Но со цел...

Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село

Кандидатот на СДСМ Никола Андонов е новиот градоначалник на Ново Село. На вториот круг градоначалнички избори во ова општина, според првичнитe  информации, тој забележа...

За едни голем празник, за други обичен ден – Велигден во струмичко Колешино

Различно го празнуваат Велигден, жителите од подбеласичкото село Колешино во општина Ново Село. Едни  вапсаат велигденски  јајца,  други не.. Едни  Христовото воскресение го најавуваат...

Фото – Учениците од Мануш Турновски од Ново Село вапсаа јајца и собираа донации за хумани цели

Учениците на ООУ ,,Мануш Турновски’’ од Ново село и децата ученици од подрачните училишта од Ново Коњарево, Смоларе, Зубово, Дражево и Сушица во паркот...

Прогласена епидемија на жолтица во ПОУ Климент Охридски во Ново Село, школото ќе биде затворено 15 дена

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Посебното основно училиште ,,Климент Охридски'' во Ново село каде се школуваат  50 тина деца со попречености а дел...

Андонов и Стоилков упатија пораки до граѓаните на Ново Село по вчерашното гласање

Во општина Ново Село ќе има втор изборен круг. Двајцата кандидати за градоначалник не успеа да го обезбедат потребниот цензус - 50 одсто од...

Стоилков и Андонов ќе трчаат втор круг за градоначалник во Ново Село – премногу неважечки ливчиња

Во општина Ново Село ниту кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Николче Стоилков ниту кандидатот на СДСМ Никола Андонов не успеаја да го надминат прагот од 50%...

Тројца повредени во судар на трактор и три возила кај Ново село – струмичко

Три лица се повредени во синоќешниот верижен судир на патот Струмица- Ново село кај месноста ,,Леска'' кај Самоилово информираат од полицијата. Незгодата се случила...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

УХМР најави нестабилно време со пороен дожд, грмежи и силен ветер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат...