Се градат нови 14 училници во гевгелиската гимназија со кредит од Светска банка

Течат работите за изградба на новите 14 училници во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија за што општината доби кредит од Светска банка во висина...

Фото – На Богородица поставени табли со новото име – Република Северна Македонија

Царинската управа на граничниот премин Богородица кај Гевгелија ја постави таблата со новото уставно име на државата - Република Северна Македонија. Табли со новото уставно...

Фото – Гевгеличани во Динќут ќе добијат рекреативен центар и излетиште по европски терк

,,Ова ќе биде навистина прекрасен простор за спортување и рекреација, не само на најмладите, туку и на повозрасните,, . Ова го истакна градоначалникот на...

Германскиот грант од 2,5 милиони евра ќе оди за водовод и канализација за три населби во Гевгелија

Средствата од 2,5 милиони евра грант по реализацијата на втората фаза од Програмата за водовод и канализација финансирана од Германската влада преку KFW банка  ќе...

Еден загинат и тројца повредени во експлозија на плинска боца во Гевгелија

Едно лице го загуби животот по експлозија која се случи попладнево околу 16 часот во продавницата на „Заре Комерц“ во центарот на Гевгелија. Неофицијално експлозијата...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на...

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...