ФОТО: Стотици ќеси отпад се собраа од излетничките места во Василево, Ново Село и Босилово каде се садеше и црн бор

840

Во рамките на акцијата,, Чисти ридови за сите’’ денеска се чистеше и во општините Василево и Ново Село а во општина Босилово освен што се чистеше на локалитетот Хамзали се садеше црн бор. Како што објави градоначалникот на Босилово Ристо Манчев собрани се три тракторски приколици со отпад кој бил соодветно складиран

Акцијата се реализираше и во Општина Василево каде се собраа повеќе купишта ѓубре околу браната Турија но и по локалниот пат до ова излетничко рекреативно место. Учествуваа преставници од општината меѓу кои и градоначалникот Славе Андонов но и ученици од двете основни училишта но и граѓани од ова општина. Се собраат стотина пластични ќеси со отпад фрлени од несовесни граѓани
Се чистеше и во општина Ново Село. Во рамките на акцијта беа опфатени локалитетите околу излетничко рекреативните места во ова општина. Беше опфатен локалитето Пирго, локацијата околу брана Новоселка но и кај мокринските извори. И таму се вклучија голем број граѓани и преставници од општината заедно со градоначалникот Ѓорѓе Божинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.