Опожарените од Глобал во Струмица пријавуваат штети, Владата ќе одлучи дали и колку ќе помогне

900

Десетина трговски дуќани и сопственици на тезги и деловни простории пријавиле штети од пожарот во ГТЦ Глобал кој избувна на 2 јануари до општинската комисија во Струмица. Претседателот на комисијата Ацо Ѓеоргиев кој вели дека согласно единствената методологија при вакви случаи, фирмите сами составуваат комисии и вршат проценка на штетите врз основа на книговодствената вредност. Откако сите опожарени пријават ќе изготват збирен извештај и истиот ќе го достават до Советот на општина Струмица

,, Збирниот извештај со штетите од пожарот на правните субјекти ќе го доставиме до Советот. Ако се усови од страна на Советот тој ќе биде предмет на ревизија од страна на Републичката комисија за проценка на штети но и на Бирото за судски вештачење, по што министерството за финансии ќе достави предлог до Владата ,, кажа Ацо Ѓеоргиев

Ѓеоргиев неможеше да прецизира дали опожарените во Глобал во Струмица ќе добијат обештетување. Според него тоа ќе биде помош, само доколку одлучи Владата.

,, Владата е таа кој треба да одлучи дали и за колку проценти од пријавената штета на опожарените ќе им додели помош,, вели Ѓеоргиев

Пред десетина дена Владата донесе препорака до сите јавни институции, општини, претпријатија во државна сопственост да донираат средства за обнова на Глобал

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.