На Велигден во Сушево општина Василево, се промовираше КУД ,,Сушевски бисери”

3745

На одбојкарското игралиште во Сушево за време на традиционалниот Велигднески ручеко што го дава црквата ,,Св. Димитрија” се промовираше КУД ,, Сушевски бисери” каде членуваат 30 тина млади играорци од ова наслено место кое има огромна традиција и желба за негување на македонскиот фолклор.  Играорците пред присутните одиграа неколку ора а официјалната промоција ќе биде за време на празникот ,,Богородица” кога ќе биде одбојкарскиот турнир  во Сушево кога во организација на ова друштво се планираат и играорни смотри кога ќе членуваат и повеќе КУД од регионот

Инаку во општина Василево ова ќе биде засега едиснтвеното Културно уметничко друштво кое ќе ги негува традиционалните ора и танци со оглед дека во ова општина друго играорно друшто нема а досегашното од Радичево не функционира. Како што најавија од КУД ,,Сушевски бисери” тие ќе бидат достоинствен репрезент на традицијата и културата на општина Василево но и на државата.  Презентацијата на КУД ,,Сушевски бисери” во Сушево го поздрави и градоначалникот на Василево Марјан Јанев кој истакна дека како локална самоуправа стојат за подршка на сите чинители кои ја промовираат општината и државата

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.