Инфективното одделение во Струмица се наполни со ковид позитивни пациенти

1281

Контуинираниот раст на ковид позитивни во струмичкиот регион предизвика да се наполни инфективното одделение во струмичката болница. Таму во моментов се хоспитализирани 20 пациети со ковид 19 додека уште толку се на дневна болница. Директорката на болницата Катерина Кузмановска вели дека секојдневно расте притисокот од ковид пациенти кои бараат лекарска грижа а на инфективно речиси сите пациенти се со кислородна подршка.

,,Од пациентите кои се на лекување на Инфективното одделение 18 се на кислородна поддршка, а дури 90 отсто од нив се невакцинирани,, кажа Кузмановска

Според Кузмановска 90 одсто од хоспитализираните пациенти во Струмица не се вакцинирани. Не се исклучува можноста ако продолжи притисокот да се отвори и модуларната ковид болница која има капацитет од 34 легла. Таа пдовлече дека засега проблем е медицинскито персонал кој се реорагнизира заради неколку позитивни лекари и медицински сестри. Во Струмичко спопред псоледните ифнормации има околу 450 ковид пзоитивни

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.