Идната недела ќе заврши асфалтирањето и ќе се пушти патот Радовиш – Струмица кој се санира до клучката кај Воиславци

1688

До крајот на следната недела се очекува да заврши асфалтирањето на патот Радовиш – Струмица кој се санираше  од клучката Радовиш до клучката кај населеното место Воиславци. Вака објави градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов подвлекувајки дека се поставува нов асфалтен слој со дебелина од 11 сантиметри на ова делница откако се отстрани оштетениот асфалт

Станува збор за делница од 4,5 километри заради што изминатиов период сообраќајот се насочуваше по стариот пат од Воиславци до Радовиш. Средствата за реализација на овој проект се обезбедени од ЈП за Државни патишта

За поставувањето нов асфатен слој и рехабилитација на ова делница според беа планирани 46 милиони денари. Инаку, со иструганиот асфалт се изврши тампонирање на улици во повеќе населени места  во општина Радовиш.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.