Дојран доби вода, за 24 часа ЈП Полин постави нова помпа и систем на Деребаш кој испумпува 40 литри во секунда

2403

Доцна попладнево инсталирана е новата помпа на бушотината Деребаш кај Дојран, која почна да испумпува 40 литри во секунда со што обезбедени се дополнителни количини вода со кои би требало да нема веќе проблеми со водоснабдувањето на ова туристичко место. Според информациите во моментов водата од Деребаш се испомпува од длабочина од 150 метри а паралелно целосно е сменет системот за вадење вода а заменети се дотраените и поставени нови полиетиленски еко цевки до бунарите благодарние на макотрпната работа на екипите од комуналното претпријатие

,,Екипи на ЈП Полин за само 24 часа успеа да изведе една тешка операција за обезбедување на потребните количини вода. По претходна анализа за квалитетот на водата поставивме нова помпа која сега исфрла 40 литри во секунда а поставивме и нов систем кој не беше чепнат цели 30 години. Станува збор за инвестиција од милион денари кои ги обезбедивме без денар од општинскито Буџет. Сите пари се по пат на спонзорства,, ни изјави Ангов

Четири дена жителите и сопственици на викендици од горните делови на Стар Дојран  немаат вода за вода за пиење.  Недостатокот на потребните количини од вода се почуствувал уште во петокот кога за време на викендот, Дојран го посетија илјадници викендаши и гости. За разлика од мајскиот прекин кога имаше дефект во застарената мрежа и дотраените попни станици сега проблем е намалената издашност на бушотините

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.