Дождот го стави под контрола а денеска целосно локализиран пожарот кај Нивичино на Готен

610

Успешно локализиран пожарот кој започна во м.в. “Долно Безгаштево”, општина Берово на 16.08.2021 година и се прошири до м.в. “Калинска присоја” и м.в. “Темна река” во реон на општина Василево, објави градоначалникот на Василево Марјан Јанев

,,Благодарение на временските услови односно дождот кој заврна во текот на синоќешните часови самиот пожар стивна, во спротивно во текот на денешниот ден беше договорено дејство на два армиски хелихоптери. Особена благодарност до сите служби што учествуваа во гаснењето на пожарот и успешно го отсекоа и локализираа истиот : ТППЕ Струмица, СВР Струмица, ЈП Национални Шуми, ДСЗ, ЛД Фазан Василево’’ напиша на ФБ градоначалникот на Василево Марјан Јанев

Пожарот зафати букова, дабова и габерова шума, како и лисната маса на поголема површина.Освен на територијата на Василево тој се прошири и на територијата на општина Берово а заради непристапноста на теренот  гаснењето беше отежнато

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.