Во Радовиш од утре Шестоноемвриски турнир во мал фудбал со награден фонд од 190 илјади денари

Од утре во салата на СРЦ 25 ти мај во Радовиш а по повод престојниот патронен празник на градот ќе се одржи  Шесоноемвриски турнир...

Советот на Радовиш даде зелено светло за задолжување за изградба на Градски пазар

Советот на општина Радовиш даде зелено светло  за склучување  Договор за одобрување долгорочен кредит помегу Општина Радовиш и Комерцијална банка за реализација на проектот...

Во Радовиш одбележан 23 ти Октомври – Денот на Македонското револуционерно движење (фото)

По повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, беше положено свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев. По тој повод свежо цвеќе положија делегации...

Од вторник Бучим и Боров дол повторно ќе работат, сите вработени ќе бидат вратени на работа

Почнувајќи од 25.10.2022 (вторник) ДПТУ “Бучим” ДОО Радовиш и ДПТУ “Боров Дол” ДООЕЛ Радовиш повторно започнуваaт со работа, односно го рестартираат производствениот процес, со...

Радовиш објави Jавен Конкурс за доделување на традиционалните шестоноемвриски признанија и плакети

Врз основа на член 50 и член 63 од Законот за локална самоуправа , Градоначалникот на општина Радовиш донесе Р Е Ш Е Н И...

Во Радовиш почна да функционира СИСТЕМ 48 – општината објави листа за кои сѐ проблеми може да се реагира

Заради подобрување на ефикасноста и транспарентосноста на јавно достапните услуги и подобрување на квалитетот на услугите, Општина Радовиш кон граѓаните воведе систем 48 часа. Ова значи...

Приведен радовишанец и жител од Ораовица, полицијата кај нив прoнашла марихуана

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода Д.Т.(31) од село Ораовица, радовишко и Р.А.(37) од Радовиш затоа што кај...

СОУ ,,Коста Сусинов,, од Радовиш произведува сопствена електрична енергија и ги намали сметките за струја

Преку инсталацијата на фотоволтаичните панели гимназијата ,,Коста Сусинов,, во Радовиш, ке произведува сопствена електрична енергија а со тоа ќе ги намали сметките за потрошената...

Асфалтирање на локалниот пат Дамјан – Погулево (фото)

Со полн интензитет се изведуваат градежните работи од тековните проекти во општина РадовишЛокалниот пат од село Дамјан до село Погулево се асфалтира. Трасата е...

Тројца радовишани кај ,,Градска река’’ фатени со бесправно исечени дрва, дрва без документи најдени и во Ињево

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш при преземање на зајакнати мерки и активности вчера пронашле и одзеле бесправно исечени огревни дрва. Имено,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Радовиш доби ,,Европска ознака за добро управување” согласно стандардите на Советот...

Општина Радовиш доби признание за добро управување од Советот на Европа и покажала високо ниво на суогласеност со начелата на доброто демократско управување. Станува...