Почина мотоциклист од радовишко Ораовица во сообраќајка со патничко возило

На 22.06.2023 во 18.15 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на регионален пат Радовиш – село Ораовица, радовишко, на место викано „Рудина“,...

Измамници од сметките на три лица од Радовиш подигнале 460 илјади денари

Три лица од Радовиш се олеснети за 460 илјади денари од тројца измамници од Струга, село Дедино, Конче и Долно Оризари, битолско, информираа денеска...

Радовишанец со возило удрил и тешко повредил малолетен пешак па избегал

На 16.06.2023 во 14 часот на ул. Калузлиска во Радовиш, патничко моторно возило „ауди“ со радовишки регистарски ознаки, управувано од Д.Д.(20) од Радовиш удрило...

ФОТО: Шаренило од бои и одлични креации и маски на Детскиот карневал во Радовиш

Викендов во Радовиш се одржа Детскиот карневал каде околу 1000 дечиња од училишта, градинки од Македонија и странство продефилираа по радовишките улици а на...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

МЗШВ издава земјиште под закуп во реоните на Валандово Радовиш и Струмица – понудени 12 парцели (преглед )

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по...

Во Радовиш фудбалски турнир во чест на Ерол Готак, Сашко Соколов, Гоце Крстев кои загинаа во конфликтот во 2001...

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го отвори Меморијалниот фудбалски турнир посветен на споменот и незаборавот на припадниците на МВР, хероите: Ерол Готак,...

„Ансамблот Бојмија“ од Гевгелија со Гран При на ,,Велигденските средби“ во радовишко Ораовица меѓу 18 ансамбли од Балканот!...

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш а во организација на Фолклорниот ансамбл „Китка“, на манститсркиот комплекс „Св. Ѓоргија“, по осумнаесетти пат...

Во радовишко Дедино и Коџалија откриени 15 кубици огревни дрва без документи, МВР најави пријави

На 11.04.2023 околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш пронашле товарно возило „ман“ со...

Kазнети 53 возачи за брзо возење во Југоистокот – најмногу во Струмица и Радовиш

Вчера на 09.04.2023 во периодот од 14.00 до 20.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

За празниците во Струмица во сала Парк – турнир во мал...

За престојните Новогодишно-Божиќни празници во спортската сала „Пар- АБА“ во Струмица ќе се одржи турнир во мал фудбал кој ќе го носи името на...