Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

МЗШВ издава земјиште под закуп во реоните на Валандово Радовиш и Струмица – понудени 12 парцели (преглед )

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по...

Во Радовиш фудбалски турнир во чест на Ерол Готак, Сашко Соколов, Гоце Крстев кои загинаа во конфликтот во 2001...

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го отвори Меморијалниот фудбалски турнир посветен на споменот и незаборавот на припадниците на МВР, хероите: Ерол Готак,...

„Ансамблот Бојмија“ од Гевгелија со Гран При на ,,Велигденските средби“ во радовишко Ораовица меѓу 18 ансамбли од Балканот!...

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш а во организација на Фолклорниот ансамбл „Китка“, на манститсркиот комплекс „Св. Ѓоргија“, по осумнаесетти пат...

Во радовишко Дедино и Коџалија откриени 15 кубици огревни дрва без документи, МВР најави пријави

На 11.04.2023 околу 21.20 часот во дворното место на Т.Ј. во село Дедино, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш пронашле товарно возило „ман“ со...

Kазнети 53 возачи за брзо возење во Југоистокот – најмногу во Струмица и Радовиш

Вчера на 09.04.2023 во периодот од 14.00 до 20.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат...

Во атар на радовишко Козбунар загина едно лице откако со трактор излетале од шумски пат

На 03.04.2023 во 11.00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на земјен шумски пат во атар на село Козбунар, Радовишко, Л.К.(73) од...

Во радовишко Злеово пожар кој зафати куќа, плевна со сточна храна и гаража со возила и механизација

На 30.03.2023 година во Полициската станица Радовиш било пријавено дека настанал пожар во куќа сопственост на С.А. (77) од село Злеово, радовишко, во кој...

На Плачковица уапсен радовишанец кој избегал од затвор а бил осуден на над седум години затвор

Денеска (30.03.2023) во 15:15 часот на локален пат на планината Плачковица - радовишко, полициски службеници од Оперативен тим потраги го лишија од слобода О....

Тешко повреден мотоциклист во радовишко Раклиш откако изгубил контрола и паднал на коловозот

На 19.03.2023 во 17.00 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на регионален пат Р 1310, во село Раклиш, С.С.(34) од село Раклиш, управувајки мотоцикл „хамачи“...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Почна да се гради „Парк Шума“ над Валандово на 22 000...

Минатиот месец  над Валандово почна да се гради Парк Шума со урбана опрема која ќе се протега на околу 22 илјади метри квадратни. Кавадаречката...