Обвинителството врши увид во Бучим каде загинаа алпинистите Мајсторски и Станишков од Радовиш

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш заедно со увидна екипа, кримтехничар од Министерството за внатрешни работи и инспектори за труд и безбедност при...

Двајца алпинисти од Радовиш починале чистејки високи силоси на рудникот Бучим

Двајца радовишани, членови на Алпинистичкиот клуб ,,Плоча’’ починале чистејки високо недостапни силоси на рудникот Бучим. Веста ја потврдија и од компанијата и од МВР од...

Бучимци со дури 28 медали на „Трофеј шампиони боречки легенди“ во Радовиш, Ѓоргиев и Јованова најдобри

Како што објави порталот ipon.mk  на турнирот „Трофеј шампиони боречки легенди“ во Радовиш, членовите на БК Бучим од Радовиш освоија вкупно 28 медали, речиси во...

ИЈЗ: Во Југоистокот најмалку вакцинирани против ковид-19 има во Струмица а најмногу во Гевгелија

Според последните податоци што ги објави Инситутот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 26 ти септември во земјава со една доза на вакцина против...

Пожарникарите од Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово ќе добијат униформи и опрема за гасење шумски пожари

Вкупно 112 пожарникари во четирите противпожарни единици во Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово ќе добијат нова опрема и униформи со кои ќе интервенираат при...

Четири кандидати за градоначалник на Радовиш и три за Конче – во двете општини пријавени по 6 советнички листи

Според информациите од ОИК Радовиш до 24 часот на 11 септември, имаат примено четири пријави за кандидати за градоначалници на Општина Радовиш и шест...

За брзо возење казнети 86 возачи во Југоистокот, во Струмица и Радовиш возеле и со 50 км/ч повеќе од...

Во текот на вчерашниот ден полициски службеници при СВР Струмица превзеле засилени мерки за откривање на возачи кои управувале возила со поголема брзина од...

Протест во Радовиш од изборот на кандидатот за градоначалник на СДСМ

Незадоволни што Герасим Конзулов не доби шаса за втор мандат за градоначалник на Радовиш, негови приврзаници и подржувачи синоќа протестираа и го изразија својот...

СДСМ за градоначалник во Струмица оди со Костадинов, во Радовиш со Чаракчиев а во Гевгелија со актуелниот Поцков

Владеачката СДСМ попладнево ги објави кандидатите за градоначалници во општините Струмица, Радовиш и Гевгелија со што ги комплетираш своите адути за општините од Југоистокот.Во...

Конзулов: Радовиш доби околу 10 милиони долари од ФАО за ревитализација на системот за наводнување на Радовишко поле

Првиот човек на Радовиш Герасим Конзулов објави дека се добиени околу 10 милиони долари од ФАО Светската организација за храна и земјоделие за ревитализација...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Стартува женскиот одбојкарски шампионат, Наковски волеј и Струмица жени најавуваат борба...

Двата струмички прволигаши во женска конкуренција Наковски волеј и Струмица жени денеска ги почнуваат дуелите од Првата женска одбојкарска лига, која ова сезона ќе...