Пионерите на ОК Струмица без пораз ШАМПИОНИ, во финалето подобри од Македонија Џио кои освоија сребро ! (ФОТО)

499

Пионерите на ОК Струмица станаа Шампиони откако во финалето славеа со 3:1 против своите врсници од тимот на ОК Македонија Џио.  Двете екипи докажаа дека доаѓаат светли денови за струмичката одбојка со пласманот во големото финале. Но во последниот меч во пионерска конкуренција, титулата ја однесоа децата на ОК Струмица предводени од  Атанас Милев

Тие првиот сет го добија со 25:23 а вториот го загубија со идентичен резултат но во третиот и четвртиот беа подобри  со 25:14, и 25:18.

,, Ова е генерација која ветува. Имаме талентирани деца кои ако продолжат вака да работат ќе бидат идни репрезентативци како што беа генерациите пред 10 тина години. Само треба работа но и да бидат здрави и живи, убеден сум дека за нив допрва ќе се слуша и ќе се пишува“, изјави Атанас Милев

Третото место им припадна на пионерите на Пробиштип кои во малото финале со 3;0 славеа против Велес.

Во големото финале екипата на Струмица стаса по подобриот скор над Велес додека одбојкарските надежи на Македонија Џио под тренерска палка на Алма Хасанова стасаа откако беа подобри од Весна Пробиштип

fbt

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.