Пандевци за Лигата во Европа на подготовки во Банско, ако го поминат Зрински од Босна во второ коло патуваат во Холандија

2164

Академија Пандев од денеска е на десетдневни подготовки во Банско Бугарија каде ќе ја темпира формата за дебитантскиот настап во Лигата на Европа но и за следната првенствена сезона во домашната сезона во која ќе ја брани КУП титулата. Тие денеска одиграа пријателски натпревар со Берое од Бугарија и го совладаа со 2:0. Љупче Дориев и Томислав Илиев беа стрелците за тимот на Југослав Тречовски кој во Банско Бугарија треба да остане до 29 јуни, по што ќе се врати во Македонија.

Според програмата во Банско Бугарија, пандевци пријателски натпревари ќе одигра со Славија од Софија кој е закажан на 24 јуни, ден потоа со Клинчени од Романија и на 29 со бугарскиот второлигаш Витоша од Бистрица тимови кои исто така се на подготовки во овој спортски центар а пред неполна недела одигра со Локомотив Пловдив кога со голот на Дориев славеа со 1:0.

Како што е познато на 11 јули во Скопје, Академија Пандев во првото квалифкациско коло од Лигата на Европа ќе игра со Зрински од Мостар Босна и Херцеговина а реванш мечот е на 18 јули во Босна. Доколку ,,пандевци“ го поминат Зрински во второто коло ќе играат со холандскиот гигант Утрехт

 

Дориев и Илиев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.