Пандевци елиминирани од Конференциската лига, но ги запишаа првите европски голови (видео)

647

Фудбалерите на Академија Пандев се збогуваа со настапите од Конференциската лига на Европа откако во два наврати беа поразени од полски Лехија. По поразот во Гдањск од 4:1, на теренот Петар Милошевски во Скопје загубија со 1:2. Елиминацијата на пандевци според многумина беше и очекувана ако сима во предвид дека Лехија чиј буџет е 15 милиони евра годишно е доста квалитетен тим и важеше за голем фаворит  па не дозволи сензација.

Ова беше втор настап на пандевци во фудбалска европа. За разлика од првиот кога против Зрињски не постигнаа голови, во дуелто со полјаците ги запишаа првите европски голови. Во Полска за струмичани стрелаше Душан Јоковиќ додека на домашен Терен Димитар Митревски стрелаше за израмнување но неговито тим не издржа до самиот финишт за реми резултат.

Видео од двата гола на Академија Пандев против Лехија која славеше со севкупен резултат од 6:2

Голот на Душан Јоковиќ во Полска

Голот на Димитар Митревски во Скопје

фото: www.sport1.mk

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.