Новус изработи видео за медиумска писменост за репортери без граници (видео)

331

,,Медиумите ни помагаат да го разбереме функционирањето на нашиот непосреден свет и нашите индивидуални места во него, затоа медиумската писменост е важна за секоја генерација! Освен што значи критичко развивање и критичката свест, медиумската писменост значи развивање на етика и почитување на вредностите што ќе ни овозможат да оцениме дали некоја содржина е вистинита или не,, Вака објаснуваат од Центарот за истражување и анализи Новус од Струмица кои на социјалните мрежи споделија ВИДЕО  за улогата не медиумите и разивањето на критичката свест и медимската писменост посебно со појавата на дигиталните медиуми.

Видеото е изработено во рамките на проектот „Граѓанско сојузништво за репортери без граници“ е поддржан во рамките на програмата на „safejournalists.net“ и го спроведува Центар за истражување и анализи НОВУС во партнерство со Медија Флеш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.