Личовски и Исмаилов со најдобри фотографии од Струмичкиот карневал 2018

1849

Фоторепортерите Ѓорги Личовски и Енес Исмаилов ги добија наградите  по распишаниот конкурс ,,Карневалски слики 2018’’ што го распиша струмичкиот музеј. Стручното жири во состав Ристо Филчевски  карикатурист, Даниела Дончева фотограф и Ѓорги Кончалиев ликовен уметник,  одучија фотографијата ,, Замрзнатата девојка’’ да ја прогласат како најдобра со која се отсликува  струмичкиот карневал – награда што ја доделува струмичкиот музеј. Награда доби и Енес Исмаилов  и тоа од организациониот одбор на струмичкиот карневал за направените  фотографии  од маскенбалот и големото карневалско дефиле за порталот Струмица сити

На конкурсот пристигнале 127 авторски фотографии од 14 професионални и аматаерски фоторепортери  од кои најдобрите 50 тина ќе бидат изложени на 7 март кога ќе започнат и свеченостите од годинашново издание на струмичкиот карневал.  Големото дефиле ќе биде на 9 март  а следниот ден ќе биде детскиот карневал. На 10 почнуваат тримерските празнвувања во Струмица по што се организира и карневалот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.