До 20 април полициски од 20 часот а се затвораат угостителски објекти, кладилници, тератани одлучи Владата

1786

Владата на денешната седница донесе одлука за воведување на нови рестриктивни мерки во државата за да се спречи ширењето на вирусот ковид-19 и заштита на јавното здравје. како што кажа премиерот Зоран Заев до 20 април се проширува времетраењето на забраната за движење која ќе почнува од 20 до 5 часот следниот ден

Паралелно до 20 април целосно се затвораат сите угостителски објекти (кафеани, кафулиња но и во гостителски објекти во хотели, мотели и на бензински станици).Се затвораат и обложувалници,  кои своите активности кои како и угостителите за храна може да ги реализиаат онлајн.

Паралелно се воведува забрана за посета на сите фитнес сали, теретани и слично. Се забрануваат семинари, обуки, курсеви од 6 до 20 април.

,, Не се групирајте и почитувајте ги мерките. Повикувам на максимална одговорност на сите. Сите заедно овие две недели да го вратиме ударот на тековниот бран кој може да го добиеме сите заедно,, кажа премиерот Заев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.