До крајот на јули патот до Смиљанци се очекува да биде готов, градоначалникот Конзулов очекува селото да заживее

2034

До крајот на јули треба да биде готов патот до Смиљанци за кое општинските власти имаат тврдат дека има потенцијал да прерасне во Етно село . На трасата од 2, 7 километри деновиве фирмата ,,Ленди Груп” ДООЕЛ од Скопје интензивно работи. Станува збор за делницата од мостот на Смиљанска река до центарот на селото Смиљанци за што општина Радовиш обезбеди средства од 25.5 милиони денари преку проект подржан од Светска Банка

,, Со асфалтирањето на ова делница се комплетира патот до Смиљанци кое преставува најживописното место во нашата општина. Решавањето на пристапот до ова село отвара можност за заштита на автентичноста на градбите во Смиљанци и негово претварање во викенд туристичка населба. Таму веќе има викендици но нашата замисла е да градиме етно село за што интерес покажаа странски инвеститори,, ни  изјави градоначалникот Герасим Конзулов при потпишување на договорот за асфалтирање на патот до Смиљанци

Смиљанци се наоѓа 23 километри североисточно од Радовиш на  планината Плачковица каде извира река Смиљанска и со својата местополжба преставува идеално место за развој на планинскиот туризам. Општинските власти сметаат дека со пробивањето на патот до ова планинско село се отвара можност за инвестиции пред се во делот на руралниот туризам но и за организирање на повеќе манифестации.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.