Две лица од Богданци и едно од Радовиш починале а регистрирани се нови 40 заболени од ковид-19 во Југоистокот

960

Две лица од Богданци на возраст од 75 и 85 години и едно од Радовиш на возраст од 71 година  починале од компликации предизвикани од вирусот ковид-19, соопштија од министерството за здравство . Трите лица од Југоистокот се дел од денешната црна ковид статистика со вкупно 21 починат во земјава од кои 20 починале во болнички услови.

Инаку во последните 24 часа регистрирани се 565 нови случаи на ковид-19 од 1325 тестови. Во Југоисточниот регион 17 се регистрирани во Струмица, 13 се на подрачјето на Гевгелија, 7 во Радовиш и Валандово 3. Според Инситутот за јавно здравје излекувани се 154 оздравени пациенти од кои во Струмица-9 и Валандово-2,

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Гевгелија 416, активни 200 (21 лица се жители на Дојран, 69 на Богданци )
• Струмица 1.010, активни 568
• Радовиш 251, активни 90
• Валандово 111, активни 40

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.