Градот заслужува да дише – Пошумени голите ридови над Струмица со над 1000 садници

728

Околу илјада садници црб бор, багрем и чемперс беа засадени на две локации над Струмица во рамките на акцијата ,, Градот заслужува да дише’’ кој ја иницираше граѓанската ,,Стига е’’ ,, Здрава котлина” и ,, Еко долина” а на која се приклучија голем број граѓански организации и струмичани .  Се пошумуваше кај Чам Чифлик но и на местото каде се случи големиот шумски пожар во 2012

,,Оваа иако мала акција, сепак е значајна за сите граѓани и животната средина можеби најмногу поради примерот кој инспирира сите помасовно да се вклучиме во градење на иднината. Инаку пошумувањето е значајна алатка за обнова и ревитализација на екосистемите зошто секое засадено дрво придонесува за намалување на високите температури, чистење на загадениот воздух, одржување на влажноста на почвите, намалување на ерозијата и ризикот од поплави,, објавија еко активистите

Во акцијата се приклучи и првиот човек на Струмица, членови на Своетот и вработени од општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.