Во сабота Костенијада кај Смоларскиот водопад со специјалитети од костен и забава со Миле Кузмановски

8025

На платото пред Смоларскиот водопад во сабота на 21 октомври ќе се одржи традиционалната Костенијада што ја организира Општина Ново Село а на која се очекуваат голем број на гости да вкусат печени костени но и специјалитети од костен.

Како што информираа од општина Ново Село, повеќе жители од подбеласичкиот регион во контуинитет ќе печат костени за сите присутни посетители а целата манифестација ќе биде збогатена и со настап на Миле Кузмановски кој ќе биде одговорен за забавата на присутните посетители

,,Целта е да се афирмира смоларскиот костен но и сите убавини на подбеласичкиот регион ,, соопштија од Општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.