Во Градашорци, Општина Васиево ја почна постапката за изградба на улица со бекатон

487

Во населеното место Градашорци, Општина Василево ја отпочна постапката за изградба на улица со бекатон во должина од 150 метри. Станува збор за улица во рамките на годинашнава програма за изградба на локални патишта и улици која ќе ја изведува фирмата Бони Интерградба. Целата улица ќе чини 620 илјади денари а парите се обезбедени од општинската каса

„Инфраструктурата како основен  фактор за нормално одвивање на секојдневието и  нејзино подобрување се наша  обврска како локална самоуправа, но и врвен  приоритет се додека секоја улица во секое населено место не биде асфалтирана. Само со максимално ангажирање на сите ресурси, можно е постигнување на ваквата цел, е ставот на градоначалникот Андонов.

Согласно проектната документација, должината на оваа улица изнесува 150 метри а ширината е околу 3,5 метри односно  вкупната површина на која ќе се постави бекатонот е 570 м.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.