Ако Владата не ја одземе концесијата за рудникот Иловица, ќе зачестат протестите, порачаа од Здрава котлина кои протестира со возила и мотори во струмичко

2105

Активистите против рудници од Здрава котлина организираа протестен моторизиран караван во струмичко, со кој побараа од Владата под итно да го раскине договорот за концесија за рудникот Иловица-Штука. Тие денеска протстираа со моторни возила и мотори и со вклучени сирени ја анимираа јавноста и побараа од Владата да донесе одлука за одземање на концесијата за овој рудник, во спротивно се закануваат со нови протести и блокади

,,Ова е предупредување. Доколку не му се одземе истечената концесија на Еуромакс а сега Трафигура нема да седеме мирни туку постојано ќе сме на улици и ќе организираме дополнителни протести и блокади не само во струмичко туку и во југоистокот,, рече Милена Зафирова активистка против рудници од здружението Здрава котлина кои го организираа денешниот моторизиран протест

Според организаторите, ова е предупредувачки протест и показна вежба што евентуално би можела да се трансформира во целосна децентрализирана блокада на цел Југоисток во блиска иднина, доколку, како што велат, Владата не ги уважи законите и јасно изразената волја на граѓаните за стопирање и одземање на истечената концесија за рудникот.

Моторизираниот протест траеше речиси три часа. Активистите против рудници извозеа 60 километри не само по улиците во Струмица, туку и по населените места во општините Ново Село и Босилово кои ќе бидат најзасегнати ако се отвори рудник на Огражден.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.