Академија Пандев на чекор до КУП ТИТУЛАТА – ќе игра финале со лавовите !

1668

Фудбалерите на Академија Пандев се на чекор до освојувањет на КУП титулата. Тие ќе играат во големото финале од ова натпреварување откако и во реванш полуфиналниот меч од КУПОТ на Македонија забележаа победа против прилепчани. Во Кавадарци момците на Југослав Тренчовски славеа со 3:1 против Победа  и со вкупен резултат од 6:2 се најдоа во големото финале за освојување на КУП титулата што ќе биде историски успех за Академија на Горан Пандев  која постои околу една деценија

Пандевци во реванш дуелот заминаа со предност од 3:1 стекната во Струмица. Но и во Кавадарци струмичани беа далеку подоминантни од прилепска Победа која поведе со 1:0 но пандевци од пеналот кој го реализираше Стоилов, гол од слободен удар на Велинов и од игра преку Стојкоски во второто полувреме направија резултатски пресвртза конечни 3:1. Победата можеше да биде и поубедлива но и фудбалерите на Академија Пандев не ги искористија сите шанси

Пандевци за КУП титулата ќе се сретнат со Македонија ЃП кој во вториот полуфинален меч дома славеше против струмичка Беласица од 1:0 идентичен резултат како и на Младост во Струмица за што лавовите се најдоа во финалето со пандевци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.