дома тагови Влада

таг: Влада

Да се одложат сите екскурзии во Италија и да не се патува во земји со повеќе случаи на коронавирус,...

Владата на денешната седница донесе одлука и ги задолжи сите основни и средни училишта, како и сите универзитети од земјава да ги одложат сите предвидени...

Активистите против рудници славеа над Иловица и оставија аманет на идните генерации да не дозволат отворање рудник на Огражден

Активистите против рудници од Југоистокот се собраа на планината Огражден кај населеното место Иловица и ја славеа победата по тригодишната борба против изградба на...

Ова е победа на граѓаните и правдата, велат од Здрава котлина откако Владата го раскина договорот со Еуромакс за...

Граѓанските активисти против рудници од Струмичкиот Регион ја поздравија одлуката на Владата за еднострано раскинување на договорот за концесија за рудникот Иловица на планината...

Струмица ќе добие монтажно спортско лизгалиште, општината до ноември треба да предложи локација

Струмица е една од седумтте општини во земјава, кои што ќе добијат монтажно лизгалиште со средства од Владата. ,,Владата ја разглед аи ја усвои информацијата...

Премиерот Заев разреши директор и членови на Управни одбори на јавни институции во Струмица

Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција ги објави имињата на функционери и членови на управни и надзорни одбори на јавни претпријатија кои ќе...

Владата го одби барањето за издавање дозвола за експлоатација на рудникот „Иловица“

Министерството за економија на денешната седница на Владата на Република Северна Македонија информираше дека се исполнети законските услови за донесување на решение за одбивање...

Трајан Димковски од Куманово ќе биде нов министер за земјоделство, досега беше шеф на кабинетот на Николовски

Трајан Димковски од Куманово ќе биде новиот министер за земјоделство шумарство и водостопанство. Димковски досега беше шеф на кабинетот на министерот од овој ресор....

Казандол да се врати во првобитната состојба, бараат активистите откако Управен пресуди во корист на Владата

Управниот суд ја одби тужбата на компанијата „Сардич“ против одлуката на Владата еднострано да го раскине договорот за концесија на рудникот „Казандол“ близу Валандово,...

Локалните и регионалните радија и телевизии бараат да се формира Фонд за развој на медиумите

Во Струмица се одржа дебата за формирање Фонд за развој на медиумите посебно на локалните и регионалните радиодифузери кои се пред затварање заради тешка...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...