дома тагови Влада

таг: Влада

Владата ќе ги субвенционира струмичани кои ќе се приклучат на гасоводната мрежа, распишан Јавниот оглас !

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција изјави дека e изготвена Програма за поттикнување на сигурноста во снабдувањето со природен гас во домаќинствата за 2023...

Дојран доби нови 65 милиони денари од Влада за реконструкција и надградба на колекторскиот систем и нова пречистителна

Со одлука на Владата, Општина Дојран доби нови 65 милиони денари за реконстуркција и надградба на колекторскиот систем но и за изградба на нова...

ВМРО ДПМНЕ од Струмица предлага Владата да најде модел за да има пониски цени на погребалните услуги

ОК на ВМРО ДПМНЕ од Струмица бара Владата и надлежните институции да најдат модел или начин за ограничување или фиксирање на цените на погребалните...

Комисијата за заразни болести предлага полициски час од 22 до 05 часот, Владата утре ќе одлучува

Воведување полициски час од 22 до 5 часот предлага Комисијата за заразни болести, соопшти Министерството за здравство. На денешната седница на Кризниот штаб, министерот...

Кои фирми од Југоистокот зеле помош а не дале декемвриска плата, Владата го објави списокот

Владата ја објави листата на фирми кои добиле државна помош, а не исплатиле плати на вработените во декември. На ниво на држава 78 компании се...

Од вторник исплата на јануарските пензии на банкомат, на шалтер по распоред според висината

Владата на последната седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2021 година, кои согласно законското усогласување што се...

Владата со препорака државните и приватни фирми но и општините да донираат за обнова на ,,Глобал’’ во Струмица

Владата на денешната 40 седница како што информираше владината прес служба ја разгледала и ја усвоила информацијата за доставениот повик од Здружението на граѓани,,...

Државата ќе дава до 25 илјади денари за вградени сончеви колектори, ПВЦ прозори и печки на палети ова година

На предлог на Министерството за економија, Владата ја разгледа и усвои Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на енергетската ефикасност...

Со уредување на поројот ,,Св Илија’’ Јаневски го најави и пректот Урбан мост помеѓу стара и модерна Струмица

Градоначалникот на Струмица Коста Јаневски најави дека со отпочнување на регулацијата на поројот ,,Св. Илија’’ за кој со одлука на Владата,  одобрени се средства...

1,4 милиони евра од парите на ТАВ за проектот регулација на поројот Св. Илија во општина Струмица

За општина Струмица од распределбата на средствата од ТАВ се предвидени 86,7 милиони денари или 1,4 милиони евра, откако Владата донесе одлука со која...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Aвионско засејувања на облаците против град, оваа година нема да продолжи...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантсво заедно со Управата за хидрометеоролошки работи ги известува земјоделците и пошироката јавност во Република Северна Македонија, дека после...