дома тагови Влада

таг: Влада

Се враќа полицискиот час, во неколку општини од четврток до понеделник, во други во временски интервали, одлучи Владата

Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза и ефикасна реакција за спречување на ширењето на коронавирусот,...

Ќе има викенд без ДДВ, поeфтина облека, бела техника, санитарија, мебел најави Владата која ќе дели и платежни картички...

Владата во третиот столб мерки за помош во коронакризата, кои се однесуваат на директна финанскиска помош на граѓаните, воведува викенд без данок на додадена...

Да престане уништувањето на Беласица и да се прогласи за национален парк, активисти од Струмичко со онлајн петиција

Неформалното граѓанско здружение ,,Црвена Младина’’ од Струмица кое е во постапка да се регистрира, заради уништувањето на шумскиот фонд и природните убавини и реткости,...

Априлските пензии од петок на банкомати а на шалтер од понеделник во зависност од висината на пензијата

Владата ја разгледа и усвои Информација за исплата на пензии за април 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на да...

Од среда полицискиот час од 16 до 5 часот а за време на викендот од петок од 16 до...

Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за време на работните денови и викендите, со важност од среда, 8.4.2020, од...

ФК Беласица, Кожуф и Плачковица со останатите второлигаши бараат финансиска помош од Владата

Второлигашите од источното фудбалско друштво од Владата побараа финансиска помош за наредниот период со оглед дека трошоците им продолжуваат а немаат никакви донации ниту...

За градинарите нема да важи полицискиот час за време на викендот, другите ќе мора да извадат дозволи преку МЗШВ

Владата на синоќешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги...

Владата отвори бесплатни телефонски линии за да се пријави непочитување на мерките за КОВИД-19

Владата отвори бесплатни телефонски линии за пријавување на непочитување на мерките и препораките против понатамошно ширење на КОВИД-19. За поефикасно дејствување и одговор на...

Измени на полицискиот час, различно време за движење за лицата над 67 години и младите, одлучи Владата

На 26-тата седница на Владата на Република Северна Македонија е донесена одлука за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните...

СДСМ предлага наредните 2 месеци вработените во јавниот сектор и функционерите да земаат минимална плата

Владеачката СДСМ ќе предложи на Владата, вработените во јавниот сектор да земаат минимална плата од 14 500 денари. Минимална плата да добиваат и функционерите...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведен жител на Габревци кој се сомничи дека направил кражби во...

На 22.07.2024 во 20.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода И.А.(31) од село Габревци, општина Конче. Тој се сомничи...