Oбвинителството бара од судот казни и до две илјади евра за 24 струмичани, кои викендов не почитувале полициски час

1219

Струмичкото основно јавно обвинителство бара струмичкиот суд да изрече казни од илајда и две илјади евра за дури 24 струмичани за кои е подигнат обвинтиелен акт за непочитување на полицискиот час однсоно забраната за движење за време на викендот. Сите тие  во одделни кривично правни настани, не постапиле согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот, поради која е прогласена пандемија, соопшти Јавното обвинителство.

Заради стореното кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози и за секој од обвинетите и предложи судот да изрече парична казна во висина од по 100 дневни глоби, а секоја дневна глоба да е во висина од по 10 или 20 евра во денарска противвредност.​

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.