Васил Гарванлиев со песната Ѓердан победи на светскиот реномиран фестивал World Folk Vision, наградата ќе ја прими во Катар

Global Culture Initiative денес ја објави листата со победници на фестивалот World Folk Vision 2020. Во категоријата за најдобра песна, победник е нашиот овогодишен преставник на Евровизија...

Влатко Иљачев од Богданци победникот на Ново име, ја објави својата авторска балада ,,Кажи кој не раздели’’ (видео)

Победникот на интернет платформата ,,Ново име’’ за февруарското издание - Влатко Иљачев од Богданци го промовираше својот најнов сингл насловен ,,Кажи кој не раздели’’....

Тунџај Туна Шавлев формираше нов музички бенд и направи одлично едночасовно музичко шоу на ИН ТВ (видео)

Деновиве и официјално се промовираше новиот музички бенд од Струмица, формиран на иницијатива на Тунџај Туна Шавлев кој ќе функционира како ,,Туна Бенд’’. Својата...

Глигор и Теодора од Гевгелија како ,,The G Notes’’ промовираа нов летен сингл на англиски ( видео)

Глигор и Теодора Гошеви брат и сестра од Гевгелија кои го сочинуваат музичкиот тандем ,,The G Notes’’ деновиве промовираа  уште еден музички сингл на...

Сестричките Ѓоргиеви – ЈОЈО ѕвездички со одлична изведба на народната песна ,,Излегу да се рашета’’ (видео)

Сестричките Зорица и Мелани Ѓоргиеви од струмичкото населено место Дабиље инаку ЈОЈО ѕвездички ја отпеа македонската народна песна од егејскиот дел ,, Излегу да...

Хитот ,,Еве ме пак’’ Јанева го испеа со 25 музички таленти и фанови во карантин, сакам да ги слушнете...

За време на карантинските денови Александра Јанева реши да направи нова верзија на синглот „Еве ме пак“ заедно со 25 млади музички таленти, солисти...

Одлична преработка на хитот ,,Во Струмица на улица’’ на Тунџај Шавлев со музички колеги од дома (видео)

На иницијаитва на Тунџај Туна Шавлев деновиве беше направена преработка и преточен во видео онлајн спот легендарниот  хит ,,Во Струмица на улица’. Песната ја...

Ѕвездичките од фестивалот ,,ЈОЈО’’ од Струмица со фантастични пораки преку одличната изведба на хитот ,,Heal the world’’

Ѕвездичките од музичкиот детски фестивал ,,ЈОЈО’’ од Струмица со интерпретација на хитот на Мајкл Џексон ,,Healt the world’’ испратија порака да се седи дома...

Фолк Фест Валандово нема да се одржи во мај, датумот ќе се знае по смирување на состојбата со коронавирусот

Поради состојбата на епидемија, предизвикана од Covid-19 (коронавирус) како и мерките кои ги воведе Владата со цел справување со ширењето на коронавирусот, општина Валандово...

Mакедонската евровизиска песна „You“ на Васил Гарванлиев за Евросонгот во Холандија – промовирана (видео)

Националниот сервис МТВ ја промовираше песната  „You“ (За тебе), во изведба на струмичанецот Васил Гарванлиев со која Македонија ќе земе учество на Евровизијата во Холандија....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Струмичанецот Димитар Пандев сериозно чука на вратите на НБА, стави потпис...

Македонскиот младински кошаркарски репрезентативец, струмичанецот Димитар Пандев кој цели 8 години етапно ја гради својата кошаркарска кариера надвор од земјава, стави потпис за најдобрата...