Во понеделник прекин во електроснабдувањето во југозападниот дел на Гевгелија

ЕВН-КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија дека во понеделник, на 17 февруари 2020 година, без електрично напојување ќе биде дел од Гевгелија...

Промовирани агрометео станиците во Југоистокот кои ќе дават податоци на фармерите за времето за да ги заштитат посевите

Агрометеоролошките станици кои ги постави Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во сите 10 општини во овој дел на државата почнаа да функционираат...

Гевгелиски Комуналец со акција за селекција на отпадот, се делат специјални кеси за да се одлага пластика, стакло, хартија,...

Гевгелиски ,,Комуналец’’ ја почна акцијата за примарна селекција на отпадот за собирање на сув неопасен отпад, кој треба да биде одвоен од органскиот комунален...

Притвор за гевгеличанецот кој лажно се преставувал како вработен во ПИОМ и измамил повеќе граѓани

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против лице на возраст од 41 година, за сторени две кривични дела од продолжен вид – „измама“ и...

Зонското треба да стави ред со паркирањето во Гевгелија, допрва ќе има одлука за цените по зони – проектот...

Проектот зонско паркирање во Гевгелија предвидува да има вкупно 1007 паркинг места како во центарот така и по останатите улици сообраќајници кои ќе бидат...

Проектот зонско паркирање, општина Гевгелија ќе го стави на Јавна презентација за да го слушне мислењето на гевгеличани

Општина Гевгелија организира Јавна презентација на Основниот проект за режимот на сообраќајот за зонско паркирање во општина Гевгелија. Јавната презентација ќе се оддржи на...

Безбедноста на јужната граница е стабилна, кажа министерот за внатрешни Чулев кој беше во посета на ГП Богородица

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев заедно со амбасадорите на земјите чии полициски службеници учествуваат во заедничките операции на јужната граница денеска ги посетија...

На ГП Богородица зголемена контролата на отпадот што влегува во државата – под надзор 11 камиони со RDF отпад...

Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во Македонија, дополнително е подигнат...

,,Спин Понг, Нема Ваздух’’ – Ново видео на Мултус од Гевгелија за медиумска писменост како се спинуваат вести !

Во рамките на проектот ,,Сите вистини на веста’’ кој го спроведува Здружението Мултус од Гевгелија, објавено е е второто видео кое упатува предупредување кај...

Гевгеличанката Ана Брзанова блесна на „Top Models of the World 2020“ во Египет и освои титула (фото/видео)

Изминативе денови во Хургада Египет се оддржа престижниот „Top Models of the World 2020“, каде преставничка од Македонија беше 19 годишната Ана Брзанова од Гевгелија....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Друштвото ,,Пирок“ и вредните македонки на забавата во Паерн Швајцарија, собираа...

Голем број македонци се собраа на хуманитарната забава што Македонското добротворно друштво ,,Пирок’’ ја организираше во Паерн Швајцарија минатиот викенд за двојниот празник Св....