РЦОР Гевгелија спроведува проект „Биди дел од системот“ за да се знаат граѓаните дека имаат право на бесплатна правна...

Регионален центар за одржлив развој од Гевгелија ќе го спроведува проектот „Биди дел од системот!“ кој е финансиран од Европската Унија во рамките на...

На излезот од Гевгелија приведен криумчар од Србија – во возилото пронајдени 8 мигранти од Сирија

Денеска (12.08.2023) во 07.40 часот на бул.„Гевгелија“, поточно на излезот од Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“...

Притвор од 30 дена за лицето кое е осомничено за силување дете во неговата куќа во гевгелиско село

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, бидејќи постои основано...

Сообраќајка близу ГП Богородица – повредени четворица државјани на Србија

Четворица Срби се повредени  во сообраќајна несреќа кога автомобил „шевролет“ излетал од автопатот „Пријателство“. Несреќата се случила околу 1 часот и 40 минути, на автопатот...

Преку Центарот за развој на Југоистокот, ТППЕ Гевгелија и Валандово добија нови возила, наскоро и за Струмица (фото)

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во рамките проектот „Рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи – eFIDAR“ финансиран од...

Во Гевгелија средба на министерот за правда Кренар Лога со Марица Аврамчева Зафирова претседател на судот во Гевгелија

Министерот за правда, Кренар Лога оствари средба со председателката на Основен Суд Гевгелија, Марица Аврамчева Зафирова, со која разговараше за неколку теми од заеднички...

Промоција на бесплатна правна помош во Валандово и Гевгелија

Денеска министерот за правда, Кренар Лога престојуваше во Валандово и Гевгелија, каде што заедно со претставници на Советот на Европа ја започна промотивната кампања...

На ГП Богородица запленети 98 000 евра кај македонски државјанин, сакал нелегално да ги изнесе од земјава (фото)

Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин „Богородица“ запленија 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе...

Во сообраќајка тешко повреден мотоциклист од Гевгелија

На 23.07.2023 во 10.20 часот во  Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на ул.„7 Ноември“ во Гевгелија се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно...

Македонскиот селектор и следната сезона на клупата на Кожув

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Јончевски, ќе остане прв тренер на прволигашот Кожув и во следната сезона, Гордоста на Гевгелија преку социјалните мрежи...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на...

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...