Отворените средби на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација продолжуваат во Гевгелија

Граѓаните, членовите на граѓанските организации и претставниците на институциите во Гевгелија и нејзината околина, утре (13 јули 2023)  ќе имаат можност за дискусија и...

Приведен гевгеличанец кој со возило со струмички ознаки превезувал мигранти кај Прдејци

Полициски службеници вчера уапсиле гевгеличанец откако во неговото патничко возило пронашле пет лица мигранти од Сирија, соопшти Министерството за внатрешни работи. ,,Вчера во 19:20 часот...

За една година Гевгелија ќе добие нов урбан парк на 6 000 m², проектот чини 106 илјади евра

Започна расчистувањето на теренот од 6 000 метри квадратни кај вториот кружен тек на Булеварот Гевгелија од едната страна и улицата Саво Михајлов од...

На патот Гевгелија – Мрзенци тешко повреден малолетник

Вчера во Пoлициската станица Гевгелија било пријавено дека на патот Гевгелија – село Мрзенци, патничко возило „даеву матиз“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Едно лице од Гевгелија и две од Богданци приведени во акцијата со шверцот на 105 килограми кокаин откриен во...

На 08 и 09.05.2023 година од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи...

Гевгелија доби „off road“ патека а се одржа и првиот Велотлон – Анчев, Досков и Семенаков најбрзи ! (ФОТО)

Во Гевгелија се одржа првиот Велотлон откако АМД ,,Дичо Панов“ во соработка со Гевгелија Точак клуб и Општина Гевгелија преку проект во месноста Курија кај...

Во Гевгелија беше одбележан Светскиот Ден на Пулмонална Хипертензија

На градското шеталиште во Гевгелија се одбележа Светскиот ден на Пулмоналната Хипертензија , родното место на Ѓургица Ќаева, која пред 10 години го формираше...

Татко и син од Богородица – гевгелиско во притвор, се сомничат за недозволено поседување оружје и муниција (ВИДЕО)

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против татко и син од селото Богородица, кои во своите домови неовластено држеле поголемо...

Во напуштен објект во Богородица и стан во Гевгелија пронајдени 15 килограми марихуана (ФОТО)

На 23.04.2023, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија и Полициската станица Гевгелија...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведен струмичанец кој со сила одзел пари од казино во Босилово...

Денеска (22.09.2023) во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Н.В. од Струмица. Тој се сомничи дека на 19.09.2023 со употреба...