„Чисти ридови за сите“ најавена екоакција во струмичките општини – еве кои локации ќе се чистат !

556

На 26 март 2023 година, со почеток во 10 часот, екоакцијата „Чисти ридови за сите“ повторно ги мобилизира граѓаните на Струмица, Василево, Босилово и на Ново Село. Во акцијата се вклучени и поддршка ќе дадат сите општини, училишта, граѓанскиот сектор, спортските здруженија, асоцијации, граѓански иницијативи и индивидуалци. Комуналните претпријатија на општините ќе им помогнат на учесниците при успешна реализација на оваа акција.

„Ќе се чисти на неколку места во сите општини одделно, а повеќе информации за зборните места и што треба да понесете со вас ќе има во текот на наредните денови. На природата ѝ треба наша постојана заштита и заштита. Човештвото не мисли дека уништувањето на шумите, загадувањето на водата и уништувањето на животните доведува до смрт на природата. Дополнително, создавањето мини депонии од страна на несовесните граѓани ја груби општата перцепција за тоа како треба да се однесуваме кон средината во која живееме“, велат организаторите.

Екоакцијата „Чисти ридови за сите“ веќе неколкупати покажува пример како, наместо да се загадува животната средина, таа редовно треба да се чисти и штити, а во соработка со речиси сите општествени фактори како и да се креира една континуирана стратегија сè со цел и местата каде што луѓето сè уште не водат доволно грижа за овој клучен момент да бидат запознаени кои се бенефитите од здрава и чиста животна средина.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.