Фото – ,,Паљурци” порибен со 250 килограми крап, парчињата и до 5 кг донации од групата ,,Корморани”

2996

Браната ,,Паљурци” кај Богданци е порибена со околу 250 килограми крап кои се набавени од страна на членовите на ФБ групата ,,Корморани” но и од партиципацијата ма екипите за риболовниот КУП што се одржува на ова брана. Како што не информира Никола Полизовски, акцијата се спровела вчера, кога во водите на ова вештачко езеро се пуштени над 50 тина парчиња крап, тешки од три до пет килограми се со цел да се зголеми рибниот фонд во ова брана позната по крапови-капиталци а целата акција ја спровеле членовите на ,,Костреш” од Богданци . На порибувањето на ,,Паљурци” присутен бил и првиот човек на општина Богданци Блаже Шапов кој ја поздрави акцијата на риболовците за одржување на рибниот фонд во ова брана.

,, Вчерашните риби се дел од риболовната група ,,Корморани” а дел се набавени од парите собрани од котизациите од екипите пријавени за денешниот КУП. Станува збор за риболовно дружење организирано од групата ,,Модерен крапски риболов,, во соработка со концесионерот на ,,Паљурци” Здружението на спортски риболовци ,, Костреш” од Богданци”,  ни изјави Полизовски кој наредниве денови најави нова акција на порибување на ,,Паљурци”

Пред недела дена токму на ова брана беа уловени околу половина тон крап во рамките на првото коло од Крапската лига во која учествуваат 13 екипи од цела држава а победници во ова коло беа риболовците од ,,Нико Карп,, кои уловија околу 115 килгорами крап за 72 часа
Еве како изгледаше порибувањето…..

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.